Size Özel Alanya Rehberi

Bera Alanya

Alanya tatilinizde Bera konforunu yaşamaya sizleri de bekleriz..

Blog

Alanya Kalesi

Alanya Kalesini gezmek için muhakkak önceden planlama yapınız. Geziye liman bölümünde Kızılkule, Alanya Tersaneve Tophaneyi gezerek başlayabilirsiniz. Diğer bir öneri ise yukarıya kaleye araç ile çıkarsanız yürüyerek ininiz.

Yukarıda Alanya Kalesi üç bölümden oluşmaktadır. Bunlar İçkale, Ehmedek (Ortakale) ve Dış kaledir. Bu bölümler arasında gezerken Akşebe Mescit ve Türbesi, Süleymaniye Cami ziyaret edilmesi gereken eserlerdir.

Not: Alanya Kalesini girişte alacağınız bilet ile aynı gün içinde olmak şartı ile Ehmedek Kalesini'de gezebilirsiniz. Bu yüzden biletinizi atmayınız. Aşağıda kalan Kızılkule için ayrı giriş ücreti ödenmektedir.

Kızıl Kule

Antalya İlinin dünyaca ünlü turizm merkezi ilçesi Alanya'nın tarihi simgelerinden biridir. 13. Yüzyılda Selçuklu Sultanı I.Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır. Mimarı Halep’li yapı ustası Ebu Ali Reha el Kettani’dir. Sekizgen planlı inşaa edilen Kızılkule limanı, tersaneyi ve Alanya Kalesi’ni deniz yönünden gelecek saldırılara karşı korumak amacıyla yapılmıştır.

Dış yüzeyinde barındırdığı kitabelerden birinde “Allah’a minnet” ve diğer bir kitabede Alaaddin Keykubat adına yazılmıştır ve inşa tarihinin 1226 Nisan ayı olduğu belirtilmiştir. 33 Metre yüksekliğindeki Kızılkule'nin alt kısımlarında kireç taşı, üst kısımlarında ise kırmızı tuğla kullanılmıştır. Bu tuğlaların kırmızısı kuleye adını vermiştir. Kızılkule çarpıcı iç yapısı ile zemin kat, birinci kat, asma kat, açık kat ve açık teras olmak üzere beş katlıdır.

Alanya Arkeoloji Müzesi

Alanya Arkeoloji Müzesi, Alanya merkezde yer alır. Damlataş Mağarasına yakındır ve ulaşımı çok kolaydır.

Son yıllarda yenilenmiştir. Gerek bahçe düzenlemesi gerekse salon düzenlemeleri ile çok güzel bir müzedir. Sergilenen eserlerin zenginliği de diğer bir gezilme sebebidir. Alanya'ya seyahat ederseniz muhakkak geziniz, ziyaret ediniz.

Müzenin bahçesi açık teşhir olarak düzenlenmiş olup; bölgeye özgü ostoteklerle (kemik-kül muhafaza kutusu) Roma dönemi nekropolleri anlatılmak istenmiştir. Ostotekler, müze koleksiyonunun önemli bir bölümünü oluşturmakta olup, burada özgün örnekleri görmek mümkündür.

Dim Çayı

Dim Çayı üzerinde kurulu Dim Barajının hemen altından başlayarak neredeyse Tosmur Beldesi sahiline kadar olan bölgede, çay kenarında çeşitli piknik alanları, restaurantlar, çay bahçeleri turizme hizmet etmektedir. Sıcak havalarda çayın serin suları üzerine kurulmuş platformlarda oturmak, yemek yemek, çay içmek farklı bir ortam oluşturmaktadır.

Dim Barajının Alanya merkeze uzaklığı yaklaşık 16 km dir. Sahilde yer alan ana yola ise 9 km uzaklıktadır. Dim Çayının baraj üstünde kalan kısmında rafting yapılmaktadır. Baraja doğru giden yol üzerinde Dim Mağarası yol ayrımı bulunur. Dim Mağarasını ziyaret edip, Dim Çayı vadisini kuşbakışı seyretmek isterseniz bu yolu kullanabilirsiniz.


Dim Mağarası

Alanya merkeze 11 km uzaklıkta bulunan Dim Mağarasına ulaşım kolaydır. Alanya'dan Dim Mağarası'na Kestel Beldesi üzerinden, Dim Çay vadisinden ve Tosmur Beldesi üzerinden asfalt yollarla ulaşılabilir. Alanya İşletme Fakültesi girişi karşısındaki yoldan devam edildiğinde çatalda soldan devam edildiği zaman bu yol mağaraya kadar direkt gidiyor.

Dim Mağarası deniz seviyesinden 232 m yükseklikte olup, 1691 m yüksekliğindeki Cebel Reis Dağı'nın batı yamacında yer alır. İçindeki sarkıt ve dikitler ile küçük göl gezenlere harika bir görsel şölen sunmaktadır. Mağara içinde 2 hol bulunmaktadır. Girişte sağda kalan kısım 50 m uzunluğunda, solda kalan kısım ise yaklaşık 350 m uzunluğundadır. Mağara içinde değişmeyen 18-19ºC lik serin bir hava vardır. Özel bir şirket tarafından işletilmektedir. Şirket mağara içinde ve dışında güzel düzenlemeler yapmış, çevre temiz ve bakımlıdır.

Syedra Antik Kenti

Alanya ilçe merkezine 22 km uzaklıkta Seki Köyü sınırları içinde yer almaktadır. Ana yoldan sonra dar bir asfalt yol antik kente yaklaşık 1 km kalana kadar devam ediyor. Eski okulun arkasına arabanızı park edebilirsiniz. Buradan sonra toprak yol başlıyor. Ancak arazi aracı ile devam etmek mümkün (Haziran 2016) toprak yoldan 1 km den fazla tırmanmak gerekiyor. Bu tarihte antik kenttin içinde yürüme yolları düzenleme ve makilik alanın temizlenmesi çalışmaları devam ediyor. Alanya Kaymakamlığı bu alanın turizmin hizmetine girmesi için her türlü çalışmaya destek oluyor. Toprak yolda zaman içinde normal araçların çıkabileceği hale gelebilir. Syedra Antik Kentini görmek isteyenlerin sıkı bir yürüyüşe hazır olması gerekiyor. Kente tırmanırken yanınıza su almayı unutmayınız. Antik kentten manzara görülmeye değer güzellikte.

Alara Çayı

Alara Çayı Orta Toroslar'ın 2.647 rakımlı Akdağ ve Kuşak dağlarından doğup yaklaşık 62 km uzunlukta yeşillikler içinden geçip Akdenize dökülen bir çaydır. Bugünkü adı Ulugüney Çayıdır. Alanya'nın Okurcalar Beldesinden ulaşılır.

Alara Çayı'nın üst kısmında rafting ve kano parkuru Güzelbağ beldesinde başlar, Alara Kalesinde biter. Çevresinde bir çok balık lokantası olan Alara Çayında ayrıca piknik, yüzme, yürüyüş, balık avı ve fotoğraf çekme aktiviteleri yapabilirsiniz. Alara Kalesi ve Alara Han'ı gezebilirsiniz. Çayın oldukça serin sularında yüzmek aşırı sıcaklarda ayrı bir keyiftir. Alara Han Alanya'ya yaklaşık 38 km, Side'ye 39 km uzaklıktadır. Bölgede tarih ve doğal güzelliklerle iç içe güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Alanya Seyir Terası

Alanya Belediyesinin düzenlediği seyir terası park alanı denizden 650 metre yüksekliktedir. Ulaşımı asfalt yolla rahat ve kolaydır. Alanyayı çok geniş açıdan kuşbakışı seyredebileceğiniz güzel bir park, piknik ve dinlenme alanıdır.

Alanyanın içinde Keykubat Bulvarı (Antalya-Mersin Karayolu) üzerinde tabela ile girişi vardır. Yola saptıktan sonra düz karşıya ilerlerseniz eski yoldan (Yayla Yolu) ilk sağdan çift yola dönüp ilerlerseniz yeni yoldan 3 km giderek seyir teraslarına ulaşırsınız.

Seyir terasları bölgesinde oturma alanları, piknik masaları, büfe ve çay bahçeleri vardır. Bu bölgede sabah kahvaltısı çok revaçtadır.

Sapadere Kanyonu

Alanya'da bulunan Sapadere Kanyonu şehir merkezine 45,1 km uzaklıkta olup yolculuk yaklaşık 59 dakika civarında sürmektedir. Sapadere Kanyonu yoluda en az kanyonun kendi kadar etkileyici ve güzel manzaralara sahiptir.

Sapadere Kanyonuna ulaşım özel turlar ve özel araçlarla sağlanmaktadır. Tarifeli sefer yoktur. Demirtaş beldesi ise kanyona 15 km mesafede olup kanyona ulaşım sağlamaktadır.

750 metre uzunluğundaki kanyonun girişinde aracınız rahatlıkla park edebileceğiniz bir alan, yapay göletler, tek bir lokanta, piknik alanı ve hediyelik eşya satış yeri vardır. Giriş ücretlidir.

Tersane Plajı

Alanya'da Kızılkule ile Tersane arasındaki surların önünde kalan küçük alanda yer alan bir plajdır. Plaja Kızılkule'nin önündeki alandan tarihi bir kapıdan geçerek merdivenlerden inerek ulaşılmaktadır. Çakıl bir plajdır. Denizin içindeki renk armonisi Kızılkule'nin terasından bakıldığında daha güzel gözükür. Bu plajın adının olup olmadığı, Tersane Plajı adının doğru olduğuda tartışmalıdır. Ama plaj gerçektir ve kullanılmaktadır.

Kızılkule, Tersane ve Tophaneyi gezdikten sonra veya yukarıda Alanya Kalesi ve Ehmedek'i gezip aşağı indiğinizde bu plajda tarihin içinde yüzebilirsiniz. Hemen plajın yani surların arka tarafında portakal bahçeleri içinde yer alan kafeteryalardan da yararlanabilirsiniz. Bu plaj tekne turlarının favori yüzme alanlarından biridir.

Alanya Tekne Turu

Alanya'da turizm mevsimi döneminde düzenli olarak tekne turları düzenlenmektedir. Alanya tekne turları nisan ayında başlar ekim ayı sonuna kadar devam eder. Alanya tekne turları Alanya'da en çok ilgi gören gezilerdendir. Tekne turları bu iş için inşa edilip dekore edilmiş (Korsan) özel teknelerle yapılmaktadır. Alanya Yat Turları Akdeniz'in mas mavi sularında yüzmek, serinlemek ve animasyon gösterileri ile eğlenmek isteyenler için mutlaka yapılması gerekenler arasında yerini alıyor.

Bera Alanya
Sizi Arayalım

REZERVASYON
REZERVASYON