HOTEL BERA ALANYA 2013 YILI FAALİYET RAPORU

1.GİRİŞ:

 Bu faaliyet raporunda Bera Hotel’in 2013 yılı içerisinde Sosyal sorumluluk, Çevre, İş sağlığı ve güvenliği alanında gerçekleştirmiş olduğu faaliyetler yer almaktadır.

2.YÖNETİMİN MESAJI:

  Hotel Bera 2009 yılından beridir sürdürdüğü Çevre ve İş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerine 2012 yılında Sosyal sorumluluk faaliyetlerini de eklemiş olup sosyal sorumluluk alanında yeni faaliyetler için yönetim bütçesinden pay ayrılması da uygun görülmüştür.
Hotel Bera yönetimi Sosyal sorumluluk faaliyetlerini bir zaruret değil görev olarak kabul etmiş ve gerekli faaliyetleri yerine getirmeyi taahhüt etmektedir.

3.FAALİYETLER:

3.1. Sosyal Sorumluluk Faaliyetleri

3.1.1.Hayvan Barınakları: 
Hotel Bera Alanya 2012 yılından itibaren bünyesinde hayvanat bahçesi oluşturmuş ve artan gıdaları (ekmekler, salata çeşitleri vs.) değerlendirilebilecek ürünleri hayvan gıdası olarak değerlendirme yoluna gitmiştir.

3.1.2.Huzurevi Sakinlerini Ziyaret: 
Hotel Bera Alanya Huzurevi sakinlerini 2013 yılı içerisinde ziyaretlerde bulunmuştur. Bu ziyaretlerde huzurevi sakinlerine çiçekler sunularak keyifli sohbetler gerçekleştirilmiştir.

3.1.3.Çocuk Yuvası Etkinliği: 
2013 yılında Hotel Bera Alanya sevgi evlerini ziyaret edip çeşitli hediyeler sunmuş ve ayrıca otele davet edip çeşitli eğlencelerle ağırlamıştır.

3.1.4.Suriyeli Sığınmacılara Yardım: 
Hotel Bera Alanya Suriye’den ülkemize sığınan kardeşlerimizin durumunu da seyirci kalmamış ve sosyal sorumluluk bilinci ile çalışanlarımızdan kullanmadıkları fakat kullanılabilir durumda olan kıyafet. soba,      boru, mutfak eşyası vb. malzemeleri toplanması ile ilgili bir kampanya başlatmış ve kampanya sonunda toplanan malzemeler Suriyeli kardeşlerimize ulaştırılmıştır. 

3.1.5. Çalışanlarla İç Etkinlikler: 

Hotel Bera Alanya çalışanlar ile her yıl piknikler düzenlemekte ve personel için düzenlenen Personel Geceleri ile çalışanlarını motive etmekte ve kaynaşmalarını sağlamaktadır. Personel gecelerinde her bir personele hediyeler dağıtarak onları ödüllendirmektedir.

3.1.6. Kan Bağışı
Personelimize kan bağışı bilincini oluşturmak ve kan bankasına katkıda bulunmak amacı ile kan değerleri uyan personelimizden 66 kişi kan vererek kan bankasına katkıda bulunmuştur.

3.1.7. Personele Erzak Yardımı
Personelimize destek sağlamak ve motivasyonunu artırmak için her yıl ramazan ayı öncesi erzak yardımı yapılmaktadır.

3.2.Çevre İle İlgili Faaliyetler

3.2.1.Atık Pillerin Toplanması: 
Hotel Bera Alanya otelimizde kullanılan atık piller için pil toplama üniteleri oluşturmuş ve toplanan pillerin bir arada toplanmasını sağlayarak periyodik aralıklarla geri dönüşüm firmasına teslim ederek ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır.

3.2.2.Atık Yağların Toplanması: 
Hotel Bera otelimizde kullanılan atık yağların çevre kirliliğine sebep olmaması için gereken her türlü önlemi almış olup konu ile alakalı noktalara yağ tutucular yerleştirerek toplanan atık yağları geri dönüşüm firmasına periyodik aralıklarla teslim etmekte ve çevre ile ilgili sorumluluğunu yerine getirmektedir.

3.3.İş Sağlığı Ve güvenliği İle İlgili Faaliyetler 
Otelimizin iş sağlığı ve güvenliği uzmanı bulunmaktadır. Yasal şartlar, yeni çıkan mevzuatlar ve yönetmelikler rutin olarak takip edilmektedir. Acil durum planı ve risk analizleri yapılmış olup, personelin iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili eğitimleri eğitim planı doğrultusunda verilmektedir.

3.3.1.Personel İş Sağlığı: 
Hotel Bera personel iş sağlığı ve güvenliğini her türlü sosyal faaliyetin üzerinde tutmaktadır. Konu ile ilgili kurumumuz iş sağlığı ve güvenliği uzmanı ile anlaşma yapmış olup kurumumuzda risk analizleri yapılmaktadır.

3.3.2.Sağlık Kontrolleri: 
Kurumumuz otelimizde çalışan personele altı ayda bir portör muayenesi ve yılda bir kez akciğer röntgeni çektirerek personel sağlığına verdiği önemi açıkça ortaya koymaktadır.

3.3.3.Makina Araç ve Gereçlerin Periyodik Bakım ve Kontrolleri: 
Hotel Bera personel ve misafirlerinin İş kazaları yaşamamaları için gerekli tedbirler alınmaktadır. Bu bağlamda makine araç ve gereçlerin rutin bakımları düzenli olarak yapılmaktadır.

3.3.4.İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili Eğitim: 
Kurumumuzda çalışan Personele iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili eğitimler verilmektedir. Acil durum, deprem ve yangın tatbikatları yapılmaktadır.